Genel

Karma ve Astroloji

Karma Astrolojisi-Figen Karaaslan

Karma Nedir?

“Bir insanın başına gelenler onu başkalarından ayıran özelliğidir. Tüm par
çaların birbiriyle uyumlu olduğu bir modeli temsil eder. Yaşamı devam ettiği sürece bu parçalar birer birer önceden belirlenmiş bir tasarıma uygun olarak yerine oturur.”
C. Jung

Karma özünde, ‘bir insan ne ekerse onu biçer’ düsturuyla özdeşleşen, evrensel neden sonuç yasasını kapsar. Karma yasası, ‘her etki için eşit ve zıt bir tepki vardır’ diyen Newton’un mekanik yasasıyla da uyum içindedir. 
Bu yüzden hepimiz, yaptıklarımızdan sorumluyuz. Yaşamlarımızda, ‘ben yaptım oldu’ diyemeyiz ve çeşitli bahanelerin arkasına saklanamayız. Yaptığımız her şeyin evrene bir etkisi ve kainatta bir yansıması olduğunu bilerek, bu bilinçle hareket etmeliyiz. Üstelik yaptıklarımızın geri dönüşü, tek bir yaşamla da sınırlı olmayabilir yani yaşamın perdesi kapandığında aslında oyun bitmemiş olabilir!

“Alınyazısı, karma, kader -nasıl isterseniz öyle adlandırın- her nasılsa, fakat asla şans
eseri olarak değil, duygusal ve zihinsel bazı ayırt edici özelliklerimizi, fiziksel yapımızı ve ırkımızı belirleyen bir adalet yasası vardır. Anlaşılması gereken önemli nokta, kendi temel yapımızdan kaçamasak bile, onunla uyumlu çalışabileceğimizdir. İşte burada, serbest irade başlar. Anlayışımızın sınırlarını seçmek ve ayırt etmekte özgürüz ve seçme gücümüzü doğru kullandığımız takdirde anlayışımız artar. O halde bir kere seçim yapınca insan, tercihinin sonuçlarını kabul etmeli ve buradan devam etmelidir. Geçmiş karmanın tohumları bilgeliğin ilahi ateşinde yanarlarsa filizlenemezler. İnsanın kendini kavraması derinleştikçe, ince spiritüel titreşimleriyle tüm evreni etkiler ve kendisi de anlaşılmayan akıntıdan (karma) daha az etkilenir.

Bir Yoginin Otobiyografisi

Hepimiz kendi ruhsal karmamız ve gelişimimiz doğrultusunda, alacağımız derslere uygun olarak kendi doğum günümüzü ve saatimizi seçiyoruz. Hepimizin ruhsal yolculuğu birbirimizden çok farklı. Kimsenin yolu daha güzel ya da kötü değil sadece ruhun kendisine özel! 

Benim haritam da oldukça karmik bir harita. Ben doğum haritasındaki karmik noktalara ve göstergelere çok önem veriyorum. Çünkü ruhsal yolculuğumuzda nereden geldiğimizi bilmezsek, nerede durduğumuzun ve nereye gideceğimizin de pek farkında olamayız. Ruhsal gelişimimizi tamamlamak için elimizdeki verileri ve haritamızdaki göstergeleri iyi okumalıyız.
Bu sebeple astrolojiyi sadece teknik bilgiyle yapılan bir ilim/bilim olarak görmüyorum. Astrolojinin teknik ve matematik dışında ezoterik, sembolik, ruhsal ve karmik yönleri de var. Bunları yorumlayabilmek için tekniğe ve matematiğe ek olarak, sezgisel olmak ve sezgileri de kullanmak gerekiyor.

Buna inandığım için ben de teknikle birlikte sezgisel astrolojiyle doğum haritası analizi yapıyorum.

Bu düşünceme paralel olarak:

“Bir çocuk göksel ışınlar bireysel karmasıyla matematiksel bir uyumda oldugu gün ve saatte doğar. Horoskobu değiştirilemez geçmişinin ve olası geleceğinin sonuçlarını gösteren,meydan okuyucu bir portredir. Fakat doğum haritası sadece sezgisel bilgeliği olan kişiler tarafından hakkıyla yorumlanabilir; bunlar da son derece az sayıdadır.” 
diyor Stephen Arroyo, Astroloji-Karma ve Dönüşüm Kitabında.

Siz de haritanızdaki karmik göstergeleri öğrenmek için benden, ‘doğum haritanızdaki karmik göstergeler’ analizi danışmanlığı alabilirsiniz.

⚕️Figen Karaaslan

Astrolog-Ruhsal Şifacı ve Yazar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?