Astroloji

BAŞAK DOLUNAYINDA BİZİ NELER BEKLİYOR?

Başak Dolunayı

27 Şubat Cumartesi günü, Başak burcunda bir dolunay gerçekleşiyor. Bu Dolunay, Başak burcu ile birlikte diğer değişken burçlar olan İkizler ve Yay burçlarını da etkiliyor.

Dolunay zamanları gerilimli bir enerji ortaya çıkarabilir. Ancak değişken burçlarda gerçekleşen Dolunaylar, öncü ve sabit burçlarda gerçekleşen Dolunaylar kadar sert olmazlar.

Dolunaylar, tamamlanışları ve bitişleri temsil eder. Bu yüzden her Dolunay zamanı bize; eskiyi geride bırakma, bize hizmet etmeyen duygu, düşünce ve olayları bırakma, ve hayatımızda yarım kalmış şeyleri bitirme fırsatı sunar. Dolunay zamanlarında oluşan Güneş ve Ay karşıtlığı, yaşamdaki bazı duygu ve olayları bize ‘görünür’ yaparak bizim bir şeylerin farkında olmamızı sağlar. Güneş ve Ay, zıt konumda olduğu için olayları zıttı ile birlikte çift taraflı olarak değerlendirmek, bize geniş bir perspektiften olayları görebilme ve değerlendirebilme yetisi kazandıracak.  Bu yüzden bu süreçte kendimizi ve olayları, tarafsız bir şekilde ve nesnel olarak değerlendirmeye özen göstermeliyiz.

Astrolojide Başak ve Balık aksı da, aynı dolunay zamanı Güneş ve Ay’ın konumu gibi zıtlıkları simgeliyor. 

Benim de Natal doğum haritam, Türkiye’nin haritasıyla çok benziyor. Türkiye’nin de benim de Kuzey Ay Düğümümüz (KAD) Başak burcunda, Güney Ay Düğümümüz (GAD) Balık burcunda. Benim haritamın Türkiye haritası ile çok benzer olması tesadüf değil elbette karmik bir durum. 


KAD’ı Başak Burcu Olan Bir Ülke Olarak Ne Yaşayacağız?

Başak Dolunayı, Türkiye’nin 3. Evi Başak ve 9. Evi olan Balık hattında gerçekleşiyor. Başak- Balık hattı sağlık, şifa ve hizmet hattıdır. Tabii şu sıra, pandemi nedeniyle gündemimiz sağlık.  Bu dolunay zamanında, sağlık konusu yine göz önünde olacak. Şu sıralar sağlıkla ilgili düzenlemeler gündeme gelebilir, sağlıkla ilgili uygulanan yöntemlerden ve uygulanan tedbirlerden neler yararlı neler yararlı değil tekrar mercek altına alınabilir. Uygulamada faydası olmadığı düşünülen bazı tedbirler yeniden düzenlenebilir.

9. ev yurt dışını da temsil ettiğinden, sağlık tedbirleri kapsamında yurt dışından gelecek yeni uygulamalar olabilir. Aşı ile ilgili hem Türkiye’nin hem diğer ülkelerin yeni kararları ve uygulamaları olabilir. 

3.  ve 9. Ev aksı: Eğitimi, sağlığı, uzmanlığı, üniversiteleri, uzun yolculukları, seyahatleri, uluslararası yolculukları, yakın ve uzak komşuları, ülkeler arası ilişkileri, dış ticareti, iletişimi, teknolojiyi, medyayı, yayıncılığı, inanç ve dini konuları temsil eder.

9. Ev eğitimi ve akademik hayatı da kapsar dedik. Eğitimle ilgili bazı düzenlemeler ve yeni çalışmalar gündeme gelebilir. Bir süredir Boğaziçi Üniversitesi’nde meydana gelen gelişmeleri hepimiz biliyoruz ve takip ediyoruz. Bu süreçte Boğaziçi Üniversitesi ve genel olarak üniversiteler gündemde olmaya devam edebilir.

Daha planlı, programlı, sistemli ve pratik uygulamaları hayata geçirmek, rehavete düşmeden daha çok çalışmak, ülkece ihtiyacımız olan şey.  Varsayımları bırakarak, Başak burcunun temsil ettiği somut verilerle, planlı ve programlı bir şekilde hareket etmemiz gerekiyor. 

Bireysel Olarak Ne Yapabiliriz?

Belki kendi düzenimizi tekrar kurmalıyız. Dolunayda, evimizin çekmecelerini düzenlerken, düşünce yapımıza açılan zihinsel çekmecelerimizi de yeniden düzenleyebiliriz. Zihinsel çekmecelerimizin tozlarını alabilir ve artık bize hizmet etmeyen eşyaları ve yükleri atarak çekmecelerimizi boşaltabiliriz. 

Bir süredir pandemi sebebiyle yaşamımızın akışını pek kontrol edemedik ve kendimizi akışa bıraktık. Artık Balık burcundaki rehavetten çıkıp, akıntıya kapılıp gitmek yerine kendi yaşamımızın sorumluluğunu alıp, var olan durum ve koşullarda ben şimdi neredeyim? Ne yapıyorum? Olduğum yerden memnun muyum? Aslında ne yapmak istiyorum? diye düşünmeye ve sorgulamaya başlayabiliriz. Hayatımızın sorumluluğunu alıp yaşamımızı yeniden planlayabiliriz. Koşullar ne olursa olsun, hayat karşısında edilgen değiliz. Hayatımızın gidişatını; düşüncelerimiz, niyetlerimiz ve seçimlerimizle biz belirleriz. 

Şimdi neredesiniz? Neler yaşıyorsunuz? Bunlara ek olarak nereye gitmek istiyorsunuz? Ve nasıl yaşamak istiyorsunuz. Pandemi süreci biz istesek de istemesek de, bizi mecburen bir inzivaya çekti. Bu sayede birçoğumuz kendimizle tekrar iletişim kurdu çünkü kalabalıklardan sıyrılıp, kendiyle baş başa kaldı. Bu inziva sürecini artık tamamlamaya başlıyoruz. Önümüzdeki günlerde, şu ankinden daha fazla dışarıyla bağlantıda olacağız. İnziva sürecinde içsel olarak değerlendirdiğiniz, yaşamınızdaki artıları ve eksileri bir yere yazın ve yaşamınızı tarafsız bir şekilde gözlemleyerek çıkan sonuca kalbinizi de katarak, kendinize sorun: ‘Ben ne istiyorum?’ 

Başak burcunun arketipleri mükemmeliyetçilik ve kusursuzluktur. Adım atmak ve harekete geçmek için en doğru zaman çoğunlukla şimdidir. Beklediğiniz o en doğru ve mükemmel zaman, aslında başarısızlık korkusu nedeniyle harekete geçmemek için zihinsel bir kaçış olabilir ve eğer böyleyse, sizin için bu, en doğru zaman hiçbir zaman gelmeyebilir. 
Bugünkü halinizle, bugünkü koşullarla, bugünlerde bir plan yapın ve sizi mutlu edecek, potansiyelinizi geliştirecek en iyi planınızı şimdi hayata geçirin!

Keyifli bir Dolunay ve Hafta Sonu dilerim.

Figen Karaaslan
Astrolog- Ruhsal Şifacı ve Kişisel Gelişim Yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?